Dünyanın ilk taksi drone’u görücüye çıktı…

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz drone sektörü hepimizin bildiği gibi dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerden bir tanesi.

Teknolojinin gelişimiyle doğrudan beraber gelişimini sürdüren drone sektöründeki yenilikleri siz değerli dostlarımızla günlük olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu yazımızda dünyanın ilk taksi drone’unu ve özelliklerini sizlere anlatacağız.

EHANG, Huawei ve X-Labs firmasının beraber olarak geliştirmeye devam ettiği taxi drone, saatte 3km ile 9km arasında yol alabilen ve 100 kg. a kadar yolcu ve yük ağırlığı taşıyabilen özellikleriyle tüm testlerini tamamlamış olarak piyasaya sürülmüş durumda… Dünyanın bazı bölgelerinde kullanılıyor…

Aracın üzerinde 8 adet pervane ve 8 adet motor bulunmaktadır. Pervaneler 4 eşit açıda yolcunun çapraz köşelerinde yer verilerek dizayn edilmiş ve her açıdan üstte ve altta olmak üzere eşitlenmiş. Aracın görsel tasarımıyla ilgili de yoğun bir çalışma yürütmüş olan firmalar bize göre son derece tatlı bir tasarıma imza atmışlar.

Taxi drone un bir diğer özelliği Motorlarından yada pervanelerinden 1 tanesi arıza yaptığı anda aracın yapay zeka sistemi otomatik olarak güvenli iniş özelliğini kullanarak en uygun yere inişini yapar ve güvenliğinizi tehlikeye atmaz.

Toplam uçuş süresi 25 dk. dakika olup bu süre içerisinde 30 ila 50 km yol yapabilecek kapasitededir. Eğer daha gidecek yolunuz var ise aracı bir elektrik istasyonuna çekerek 2 saat şarj etmeniz gerekmektedir. Kısacası uzun yolculuklar için henüz hala daha epey geliştirilmesi gerektiği kesin ancak şehiriçi yolculuklarda aracın şimdiki uçuş menzil kapasitesi bile dünyayı oldukça farklı bir yer haline getirebilmek için yeterli.

Bu hava aracıyla seyahat edebilmek için herhangi bir sertifika almanıza gerek yok çünkü pilot siz değilsiniz. Sadece aracın içerisine oturuyorsunuz ve touch pad üzerinden gideceğiniz rota ve güzergahı dokunabilir haritadan seçiyorsunuz. Ve kalkış düğmesine basarak yola çıkıyorsunuz.

Sistemin ana kumanda merkezinde sizin yaptığınız uçuşa ait bütün görüntüler anlık olarak aktarılmakta ve denetlenmekte. Bu sayede oluşabilecek problemlerin önü alınmakta.

Aynı zamanda bu hava aracı sadece yolcu taşıma işlemleri için değil, arama ve kurtarma operasyonları için de ideal bir yapıya sahip.

Daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir